Kraków, Ojców, Chorzów



W programie wycieczki trzydniowej:
Kraków – miasto z bardzo długą i bogatą historią. Dawna stolica i siedziba polskich królów jest obecnie jednym
z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Współczesny Kraków jest ważnym ośrodkiem kulturowym i akademickim. Liczne zabytki i wydarzenia kulturalne przyciągają co roku rzesze turystów, nie tylko z Polski ale i z całej Europy.
Kraków jest miastem przystępnym dla wszystkich, zarówno tych szukających przygód jak i odpoczynku.
Ojcowski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce, utworzony w 1956. Obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz (nocek orzęsiony).
Chorzów – Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika; zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba; na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi; ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie.
Przykładowy plan wycieczki 3 dniowej:
Dzień I
wyjazd spod szkoły, przyjazd do Krakowa, zwiedzanie z przewodnikiem: pomnik Smoka Wawelskiego (możliwość wejścia do Smoczej Jamy), pomnik psa Dżoka, wejście na Wawel (Dzwon Zygmunta, Groby Władców Polski, kaplice: Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej i Zofii oraz Muzeum Katedralne), następnie Starówka, m.in.: Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Brama Floriańska, Barbakan, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg
Dzień II
śniadanie, przejazd do Ojcowa, spotkanie z przewodnikiem: historia powstania Ojcowskiego Parku Narodowego, ruiny średniowiecznego zamku, Jaskinia Łokietka, Kaplica „Na Wodzie”, późnorenesansowy Zamek na Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, obiadokolacja, nocleg
Dzień III
śniadanie, przejazd do Chorzowa, wizyta w obserwatorium astronomicznym gdzie uczniowie mogą poznać budowę i zasady działania teleskopów oraz sposoby wykonywania obserwacji astronomicznych, a w bezchmurne dni mogą obserwować Słońce i zjawiska zachodzące na jego powierzchni, spacer po Parku Śląskim, powrót pod szkołę.
Ciekawostki:
– 10 maja 1893 roku w Krakowie założono pierwszy w Polsce klub szachowy,
– od 1937 co roku w Krakowie organizowany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Tradycja budowania klasycznych szopek w Krakowie sięga XVIII wieku,
– w Krakowie na katedralnej wieży wisi najsłynniejszy polski dzwon, mający już pięćset lat, 11 – tonowy „Zygmunt”, na cześć fundatora króla Zygmunta Starego.
Zobacz: